Back test of Modal Compound Equation by the 26 years Growth in NVR (NYSE).
.
In 1994, Norbert Lou managed $60,000 of his mother retirement money, nearly all of her investible funds at the time.
.
In 1997, he invested in NVR (NYSE) ( ≈ $ 22 per share).
.
Fast forward 26 years to 2023 from 1997, the stock price is ≈ $ 7,000 with CAGR 16.6732613328%.
.
The return is ≈ 320 x, or 32,000 %, if he hasn't sold his mother's NVR (NYSE) stocks.
.
Stock: NVR (NYSE)
.
Terms: 26 years
.
A.
Number of shares (1997)
= 11,83,9,000
.
Number of shares (2023)
= 3,238,161
.
Note:
Share buy back occurs between 1997-2023.
.
B.
:: 1997 ::
.
Net income
= 28,879,000
.
Number of shares (1997)
= 11,839,000
.
EPS
= 28,879,000÷11,839,000
= $ 2.4393107526
.
Stock Price Pentry@ 31.12.1997
= $ 21.88
.
Pentry/EPSentry
= 21.88÷2.4393107526
= 8.9697468749
.
SBB Ratio per year is
= (3,238,161÷11,839,000)^(1÷26)-1
= -0.0486386232
= equivalent to SBB per year CAGR 4.86386232% for 26 years
.
C.
:: 2023 ::
.
Net income
= 1,591,611,000
.
Number of shares (2023)
= 3,238,161
.
EPSexit
= 1,591,611,000÷3,238,161
= $ 491.5169443397
.
Stock Exit Price, Pexit@ 29.12.2023
= $ 7000.45
.
Pexit/Eexit
= 7,000.45÷491.5169443397
= 14.2425405281
.
D.
Net Income 2023
= $ 1,591,611,000
.
Net Income 1997
= $ 28,879,000
.
Net_Profit_CAGR (1997-2023, 26 years)
= 100×((1,591,611,000÷28,879,000)^(1÷26)−1)
= 16.6732613328 %
.
Modal Compound Multiple at 26th Years
=
Pexit/Eexit ÷ Pentry/Eentry
×
[
(1 + Net Profit_Cagr_ratio) ÷ (1 - SBB_ratio)
]^number_of_years
=
14.2425405281÷8.9697468749
×
[
(1+0.166732613328)÷(1−0.0486386232)
]^26
= 319.94744096034 baggers
.
Pexit
= Stock Entry Price × Modal Compound Multiple at 26th Years
= 21.88 × 319.94744096034
= $ 7000.45
.
E.
Conclusion:
.
The Stock's Modal Compound Equation
::
Pexit/Eexit ÷ Pentry/Eentry
×
[
(1 + Net Profit_Cagr_ratio) ÷ (1 - SBB_ratio)
]^number_of_years
::
is ✅, it has done its job.